Członek Koła laureatem VIII edycji konkursu GIODO na esej

Student III roku SSP oraz członek naszego Koła, Jacek Andrzej Szczytko vel Szczyt został laureatem Nagrody Specjalnej VIII edycji ogólnopolskiego konkursu naukowego GIODO na esej dotyczący  ochrony danych osobowych, w tym RODO (Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych).

Zadaniem konkursowym była ocena, czy w opisanym kazusie X sp. z o.o. w prawidłowy sposób zbiera zgody na przetwarzanie danych osobowych od studentów korzystających z portalu internetowego służącego do wymiany notatek, a także czy zgody te będą ważne, gdy zaczną być stosowane przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – RODO).

Autorzy nadesłanych prac wykazali się dużą wiedzą dotyczącą zarówno teorii prawa, prawa administracyjnego, procedury administracyjnej, ustawy o ochronie danych osobowych, jak i przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, które będzie stosowane od 25 maja 2018 r. Swoje sądy popierali bogatym orzecznictwem, literaturą przedmiotu, a także decyzjami Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Studenci słusznie stwierdzili, że X sp. z o.o. zbiera zgody od studentów w sposób nieprawidłowy. Jednocześnie wnosili, że zbierane przez spółkę zgody, nie będą stanowiły podstawy do przetwarzania danych również po 25 maja 2018 r., czyli po dniu, w którym zacznie być stosowane ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Nagrodę Specjalną stanowią między innymi praktyki w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

Jacek Szczyt pełnił funkcję wiceprezesa (2017-2018) Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego „Pro Publico Bono”.

Serdecznie gratulujemy!